Hasar Anında Ne Yapmalıyım?

 Hasar anında tek yapmanız gereken 0224 273 53 53 no’lu telefondan bizi aramak!

HASAR ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

Yaşanan Hasar sonrası 0224 273 53 53 numaralı telefondan bizi arayın. Eğer anlaşmalı sigorta şirketlerimizin Müşteri Hizmetlerini Arayarak hasar ihbarında bulunmak isterseniz mutlaka bizi de bilgilendirmeyi unutmayın.

Hasar meydana geldiği andan itibaren 5 ( Beş ) iş günü içerisinde 0224 273 53 53 numaradan bizi arayarak ya da sağ tarafta göreceğiniz anlaşmalı sigorta şirketlerimizin hasar ihbar hatlarına mutlaka ihbarda bulunun.

Hasar İhbarınızdan sonra oluşturulacak Hasar Dosya Numaranız hasar Dosyası takip sürecinde gerekli olacağından mutlaka not alınız.

Maddi Hasarlı Araç kazalarında doldurulması gereken Kaza Tespit Tutanağını sağ taraftaki butonu tıklayarak indirebilirsiniz.

Maddi Hasarlı Araç kazalarında doldurulması gereken Kaza Tespit Tutanağını sağ taraftaki butonu tıklayarak indirebilirsiniz.

GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Hasar sürecinin hızlı ve sorunsuz gerçekleşebilmesi için ilgili personelimiz ve dosyanıza atanacak eksperin talimatlarına uyunuz. Hasar tespiti için gerekli görülebilecek durumlarda Sigorta Şirketleri tarafından Eksper yönlendirmesi yapılabilir. Hasar Dosyanıza atanan Eksperin iletişim bilgileri sizinle de paylaşılacaktır. Uzman incelemesi sonrası sizden istenecek belgeleri en kısa sürede temin edip teslim etmeniz, hasar sürecinizin çözüm süresini hızlandıracaktır.

Sigorta Ürünleri ve tüm Hasar tipleri için gerekli evraklara sağ tarafta bulunan bölümden ulaşabilirsiniz.

HASAR DOSYANIZI TAKİP EDİN

Tüm işlemleri gerçekleştirdik ve evraklarımızı teslim ettik.

Şimdiki süreç hasar dosyamızın Anlaşmalı Sigorta Şirketlerimiz tarafından değerlendirilmesi ve sonuca bağlanmasıdır.

Bu süreçte bize 0224 273 53 53 numaralı telefondan ulaşıp hasar dosyanız ile ilgili güncel bilgileri sorabilir ya da sağ tarafta bulunan Hasar Dosyası Sorgula butonuna tıklayarak dosya ve poliçe numaranız ile güncel dosya durumunuza ulaşabilirsiniz.